Co zrobić w razie szkody?

W jaki sposób zgłosić szkodę?

Obowiązki kierującego pojazdem w razie wypadku określone zostały w artykule 44 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. nr 98 poz. 602 z późniejszymi zmianami).

 1. Po pierwsze po szkodzie zabezpiecz miejsce zdarzenia, ustaw trójkąt ostrzegawczy, włącz światła awaryjne i nie dopuść do powiększenia się szkody. Jeśli są ofiary wezwij koniecznie pomoc i zawiadom Policję (997 lub 112).
 2. Zadzwoń do Centrum Alarmowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (numer telefonu znajduje się na na polisie bądź na potwierdzeniu zawarcia umowy OC lub AC/KR - mały kartonik wkładany do dowodu rejestracyjnego).
 3. Po wyborze w interaktywnym menu telefonicznym odpowiedniego rodzaju zgłoszenia szkody (komunikacyjna, assistance, majątkowa, osobowa, korporacyjna) uzyskasz połączenie z osobą przyjmującą zgłoszenie szkody, która udzieli Ci pełnych informacji na temat procesu likwidacji szkody z danej grupy ubezpieczeń. Ewentualnie w razie potrzeby zleci wykonanie usługi do operatora assisntance. Następnie przekierowuje sprawę do likwidatora, który bezpośrednio się z Tobą skontaktuje na ewentualne oględziny.
 4. Likwidator wspólnie z Tobą ustali szczegóły zdarzenia i zakres pomocy, wyceni powstałą szkodę oraz zaproponuje Ci kwotę wypłaty.
 5. Na Twoje życzenie lub w uzasadnionych przypadkach rzeczoznawca przyjedzie, we wskazane miejsce, dokona oględzin oraz zaproponuje kwotę wypłaty.
 6.  

Dane podawane przy zgłoszeniu szkody

(Jakie dokumenty dobrze mieć przy zgłaszaniu szkody aby proces likwidacji przebiegał sprawnie i szybko)

 1. Dane z dokumentu tożsamości (osoby zgłaszającej szkodę/ właściciela pojazdu (mienia)/ osoby poszkodowanej/ kierującej pojazdem): Imię i Nazwisko, Adres, PESEL (NIP, REGON: dotyczy przedsiębiorstwa)
 2. Numer polisy sprawcy (w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego numer Swojej polisy)
 3. Numer rachunku bankowego (na które mają zostać przelane środki pieniężne z procesu likwidacyjnego)
 4. Dane z dowodu rejestracyjnego
 5. Dane z prawa jazdy
 6. Dane kontaktowe np numer telefonu sprawcy (jeśli takie informacje posiadamy) / Swój numer telefonu
 7. Okoliczności wypadku
 8. Dane z notatki policyjnej (jeśli taką posiadamy)
 9. Numer sprawy na policji, adres komendy gdzie zgłoszone zostało zdarzenie (dotyczy: kradzieży, włamania, dewastacji - jeśli jest znany)
 10. Diagnoza lekarska (jeśli jest wymagana).
 

Kontakt

+48 22 497 13 04
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.